Veronika Allister kovojo su lėtinėmis ligomis, depresija ir perdegimu. Biohacking – gyvenimo būdo pakeitimų rinkinys, teigiantis, kad padeda pasiekti ilgaamžiškumą – padėjo jai pasveikti. Kas yra tiesa ir ar kiekvienas gali „hakuoti“ savo kūną?
ALŽBĖTA RYBÁŘOVÁ | 26/12/2022
Ką jums reiškia biohackingas?
Žmogus, praktikuojantis biohackingą, siekia tapti geriausia savo versija. Tai iš tikrųjų yra holistinis požiūris į sveikatą, jungiantis mokslinius tyrimus, technologijas ir mūsų protėvių išmintį. Tai įdomi disciplina, kuri žengia daug toliau nei tik sveikas gyvenimo būdas.
Nuo ko pradėti, jei norėtume taip pat įsitraukti į tai?
Pirmiausia reikia turėti objektyvius duomenis: vertes, gautas iš kraujo, šlapimo ar išmatų mėginių. Ir tada pradedi save stebėti daugiau. Tam galima naudoti dienoraštį, kuriame užrašai, kaip jautiesi pabudęs, kaip dažnai eini į tualetą ir kaip atrodo išmatos, ar turi reguliarias menstruacijas ir ar jų metu jauti skausmą. Taip pat reikia apmąstyti ir įvardyti, kur esi gyvenime. Pavyzdžiui, sakai sau, kad dabar jautiesi puikiai, bet norėtum turėti daugiau energijos ir mažiau dažnų nuotaikų svyravimų. Tada pradedi ieškoti būdų, kaip tai pasiekti. Peržiūri pagrindinius biohackingo ramsčius: miegą, kvėpavimą, mitybą, judėjimą, seksualinę sveikatą ir psichinę sveikatą, randi kokybiškus informacijos šaltinius ir palaipsniui gilini žinias biohackinge. Rezultatas turėtų būti strategija, pritaikyta konkrečiai tavo kūnui. Nustatai tam tikrą sistemą.
Ar galite pateikti konkretų pavyzdį?
Pavyzdžiui, jei pastebiu, kad man sunku užmigti, pradėsiu praktikuoti meditaciją, klausytis Synctuition 3D muzikos, vartoti magnį, užsirašinėti savo mintis ir nustoti šviesti mėlyną šviesą nuo ekranų po saulėlydžio. Laikui bėgant, pradėjau taikyti šiuos įpročius intuityviai. Kuo ilgiau eini tuo keliu ir esi sąmoningas apie savo kūną ir jausmus, tuo giliau tampa natūralus ryšys su kūnu. Galiausiai pastebėsi, kad geriausiai žinai, kas tau blogai ir kaip iš to išsivaduoti. Tavo kūnas paruošė šias sunkumus, kad geriau jo klausytum.
Man atrodo, kad ankstesnės kartos vykdė biohackingą nežinodamos apie tai. Ar sutinkate?
Žinoma, taip, bet ne tokiu mastu ir tokiu rūbu, kaip dabar. Biohackingas nėra tik sveikas gyvenimo būdas, ir senelių patarimai tam nepakanka. Tai apie efektyviausių būdų paiešką, kaip būti geriausiu, kokiu gali būti.
Ar mums reikia pieštuko ir popieriaus, kad stebėtume savo kūną?
Tai priklauso nuo to, ką norite pasiekti. Pradžioje pakanka užrašyti stebėjimus dienoraštyje. Bet jei biohackingas tampa įdomus, galite naudoti įvairias programėles ir technologijas, kurios padės jums tai daryti. Pavyzdžiui, jei norite stebėti, kaip jūsų smegenų bangos reaguoja į meditaciją ar kvėpavimo pratimus, galite atsisiųsti Muse programėlę. Menstruacinio ciklo sekimui rekomenduoju MyFlo programėlę.
Ar naudojami kokie nors maisto papildai?
Moderniam žmogui, gyvenančiam mieste, kokybiški maisto papildai yra svarbūs. Naujos žemės ūkio praktikos lėmė, kad dirvožemyje nebėra pakankamai mums reikalingų medžiagų. Taigi mūsų maistas nėra toks, koks buvo anksčiau. Be to, mineralai ir kitos naudingos medžiagos yra sunkiai įsisavinami, nes mes nutolome nuo vadinamosios homeostazės, t.y. pusiausvyros būsenos. Rekomenduoju vartoti magnį, idealiai trisdešimt minučių prieš miegą, kad atsipalaiduotų raumenys. Taip pat aukštos kokybės omega-3, vitamino D3 su K2 ir vadinamąjį Black Stuff – ekstraktą iš pušies žievės ir chaga grybo, kuris reguliuoja žarnyno mikrobiomą.
Ar santykiai taip pat yra biohackingo dalis?
Santykiai daro didelę įtaką mūsų sveikatai. Visi turėtume siekti kokybiškų santykių, kurie turi gilumą ir yra sąmoningi. Galite turėti geriausias technologijas ir maisto papildus pasaulyje, bet jei jūsų santykiai nėra geri, jūs vis tiek nesijausite pilnaverčiai ir laimingi. Netgi galite patirti daug daugiau streso, o kaip žinome, stresas yra didžiausias žudikas.
Gal galite paaiškinti, kas yra sąmoningas santykis?
Tai galėtų būti atskiros knygos tema, bet pabandysiu trumpai. Sąmoningo santykio kertinis akmuo yra gyvenimas tiesoje, būti visiškai tiesiu ir atviru. Tai reikalauja drąsos, o ne visi tai turi. Mes dažnai nepastebime, bet daugelis iš mūsų dažnai meluoja. Pavyzdžiui, sakome, kad įstrigome kamštyje, bet iš tikrųjų norėjome pamiegoti. Bet nuolatinis gyvenimas tiesoje yra visiškai kitoks žaidimas. Nėra nekaltos melagystės, melas yra melas, o tiesa yra tiesa. Iš to kyla dar vienas dalykas – sąmoninga komunikacija su partneriu. Turime mokėti nustatyti sveikas ribas ir pasakyti, kai mums kažkas nepatinka. Tačiau komunikacija neturėtų būti kaltinant vienas kitą. Reikia kalbėti apie tai, kaip mes suvokiame situaciją, įvardyti savo jausmus ir skausmus ir priimti, kad kito žmogaus pasaulis gali atrodyti kitaip nei mūsų.
Taigi turime priimti kitą žmogų tokį, koks jis yra. Nebandykime jo keisti.
Taip, manau, kad tai yra trečias pagrindinis dalykas. Priimti partnerį su visais jo demonais. Turėti sąmoningą santykį gali būti sudėtingiau, nei gali pasirodyti, bet tai verta. Būti mylimam ar mylėti yra paprasta, bet mokėti mylėti? Tai reikalauja drąsos! Pavyzdžiui, kai jūsų partneris jus išduoda, arba jūsų pasaulyje tai atrodo kaip išdavystė, ir jūs vis tiek juo pasitikite. Arba kai jis daro kažką, kas jums yra visiškas „ne”, ir jūs vis tiek tęsiate kelionę kartu ir priimate, kad tai taip pat yra jis ir tai yra jūsų santykiai. Jūs esate vienas ir viskas yra tarpusavyje susiję. Jūsų partneris tik atspindi jūsų atvaizdą – ar jis būtų malonus, ar atvirkščiai. Jei turite drąsos gyventi tiesoje, jei turite drąsos mylėti ir būti savimi, tuomet sąmoningas santykis gali būti jūsų kelias į nušvitimą.
Tai iš tikrųjų skamba kaip iš dalies dvasinis kelias…
Dvasinė patirtis yra apie kiekvieno žmogaus individualią kelionę, biohakingas yra apie tą patį. Kiekvieno iš mūsų kelias yra unikalus. Tačiau biohakingas turi tam tikrus principus, pagrįstus tvirtais pagrindais – duomenimis. Dvasinė sveikata yra svarbi žmogaus sveikatai, tai puikiai matyti, pavyzdžiui, tyrimuose, atliktuose žmonėms iš vadinamųjų mėlynųjų zonų – vietų, kur žmonės gyvena ilgiausiai. Tačiau jei žmogus turi sveiką kūną ir protą, jo dvasinė patirtis auga didžiuliais žingsniais, nes jo nervų sistema yra geriau pasiruošusi tai patirti.
Ilgaamžiškumas taip pat minimas kalbant apie biohakingą. Kaip galite gyventi iki šimto metų geros sveikatos būklėje?
Tai puikus klausimas. Sveikatos srityje kalbame apie gyvenimo trukmę, tačiau biohakinge einame toliau ir kalbame apie sveikatos trukmę, t. y. sveiką gyvenimo trukmę. Juk niekas nenori gyventi iki 120 metų, jei paskutinius trisdešimt metų reikės praleisti ligoninėje prie aparatų. Biologinis žmogaus potencialas yra gyventi iki 120 metų, net ir santykinai geros sveikatos būklėje. Šiandien yra technologijų ir būdų, kaip prailginti sveiką gyvenimą. Tik nereikia praleisti pagrindų. O tai nėra technologija, bet mityba, fizinis aktyvumas, gyvenimo prasmė, kvėpavimas, streso mažinimas, miegas ir kokybiški santykiai. Jei šie pagrindai yra tvirti, sukursite atsparią nervų sistemą, ant kurios galėsite statyti ilgaamžiškumo piramidę. Ir kaip žinome, piramidės stovi labai ilgai ir niekas jų nesudrebins. Atsparumas yra biohakingo ir bendros žmogaus sveikatos širdis. Jei eisite atsparumo keliu,
Biologinio amžiaus sąvoka taip pat susijusi su senėjimu. Paaiškinkite, kaip biologinis amžius skiriasi nuo chronologinio amžiaus?
Biologinis arba epigenetinis amžius yra skaičius, kuris mums parodo, koks senas yra mūsų kūnas. Mūsų chronologinis amžius nebūtinai sutampa su biologiniu amžiumi. Kai kurie žmonės sensta greičiau, kiti lėčiau.
Kaip sužinoti savo biologinį amžių?
Iš kraujo negalime daug sužinoti apie biologinį amžių, tam reikia paimti seilių mėginius. Taip pat verta žinoti, kad kūnas yra labai sudėtingas. Yra startuolių, kurie jums pasakys tikslų skaičių, bet manau, kad tai daugiau rinkodara. Žmogaus biologinis amžius negali būti nustatytas tiksliai. Tačiau galime sužinoti, kuriose srityse senėjimas yra sulėtėjęs arba pagreitėjęs. Pavyzdžiui, ląstelių lygiu tai gali būti kitaip nei imuninės sistemos lygiu. Dėl to galima pasakyti, kam skirti daugiau dėmesio arba kokią strategiją pasirinkti sveikatos gerinimui.
Kai kurioms moterims menopauzė yra senėjimo ženklas. Ar galime ir šią stadiją „įsilaužti” ir tvarkytis su ja sėkmingai?
Mes tikrai galime geriau pasiruošti šiam gyvenimo periodui. Svarbu žinoti, kad karščio bangos yra dažnos, bet jos neturi trukti ilgai. Kai kurios moterys tiki, kad karščio bangos yra normalios ir kad jos su jomis gyvens visą likusį gyvenimą. Šaltos terapijos, gerumas sau, įvairios kvėpavimo technikos ar kundalini joga labai padeda moterims. Tuo pačiu metu svarbu kalbėti apie menopauzę, neslėpti pokyčių, kuriuos patiriame. Jei moteris žino, kaip tvarkytis su stresu ir eina atsparumo keliu, tuomet jos perėjimas į šį gyvenimo periodą gali būti švelnus.
Minėjote šaltą terapiją. Kuo skiriasi šalta terapija moterims ir vyrams?
Šia tema parašiau visą knygą, kurią paskelbsiu šių metų rudenį. Panašios publikacijos neradau niekur pasaulyje, nors skirtumas tarp šaltos terapijos vyrams ir moterims yra ryškus. Moterys grūdinasi kitaip nei vyrai. Menstruacijų laikotarpiu arba prieš pat menstruacijas rekomenduoju grūdintis labai švelniai arba visai ne. Nėštumo metu šalta terapija yra naudinga moteriai, jei ji to nori. Šeštajame trimestre mes tikrai nesigrūdiname, o žindymo laikotarpiu tai vėlgi priklauso nuo moters jausmo. Šalta terapija taip pat labai tinkama menopauzės metu.
Ar biohakingas yra kelias ar tikslas?
Kelias, kuris yra tikslas pats savaime.